COST PER WEAR – CENA ZA OPOTREBENIE VÁM UKÁŽE
Oplatia sa kúpiť niektoré kusy oblečenia za ich cenu? Rozmýšlali ste o tom, čo vlastne znamená táto otázka? Napríklad: Keď si už toľko za ne zaplatím, je to určite kvalitný kus? Alebo: Keď už som ochotná toľko zainvestovať, vynosím ten kus v primeranom množstve? Prípadne: Určite mi nebudú ani po častom nosení nudné? A: Určite budem mať takú istú postavu, že aj po rokoch budem môcť nosiť tie šaty? Ukazovateľ COST PER WEAR nezodpovie naše všetky otázky, ale určite vie byť nápomocná, aby sme VEDOME NAKUPOVALI kvalitné veci do nášho šatníka.
V posledných rokoch často stretávam práve tento ukazovateľ COST PER WEAR (CPW) , veď môže sa nám stať, že nahovoríme seba na nejaký výpredajový kus, veď je to také lacné oproti pôvodnej cene, ale keď ten kus v živote nosiť nebudeme, tak darmo to bolo lacné, tak “CENA ZA OPOTREBENIE” (aj keď možno nie je to najvhodnejší preklad do slovenčiny) bude stále vysoká.
Na čo je vhodný tento ukazovateľ ?
Ukazovateľ cost per wear (CPW) v istom ponímane nám prezrádza kvalitu nakúpených kusov oblečenia. Niektorí sa však snažia ho dopredu oceniť, lebo na základe výpočtu sa vedia rozhodnúť, že daný kus si vedia zhodnotiť adekvátne v istom časovom horizonte.
Ako sa to má vypocítať?
Je to veľmi jednoduchý výpočet – cenu nakúpeného oblečenia vždy treba vydeliť číslom, koľkokrát sme danú vec nosili, a tak dostaneme CPW.
Keď máte šaty, ktoré vo Vašom ponímaní stáli “veľa peňazí”, ale potom deň čo deň radosťou nosíte, lebo máte ich radi a pritom nestrácajú na svojej kvalite, tak to bola dobrá investícia.
Alebo máte zimný kabát za 100 Eur, a nosíte to celé zimné mesiace (od novembra do marca každý deň) tak vám CPW výjde na 0.66 Eur.
Ale napríklad keď jedny “lacné šaty” po 2-3 nosení alebo praní sa znehodnotia, tak nie je isté, či to bola dobrá investícia. Napríklad kúpite si pulóver za 10 Eur, čo ste mali na sebe iba dvakrát, ale už máte na ňom všade žmolky a nechcete to dať na seba, tak CPW už vychádza na 5 Eur.
Nebudem Vám tu vymenovávať ďalšie a ďalšie výpočty či príklady, aj tak som presvedčená, že horné príklady boli Vám dostatočné na to, že v momente Vám prebehlo hlave pár kusov z Vášho šatníka aj na dobrý aj zlý príklad.
Dá sa vyrátať dopredu, či sa nám oplatí daný kus kúpiť?
Čašto ma napadá myšlienka (asi to vychádza z môjho pôvodného povolania environmentalistky), že bolo by geniálne dosta5 GARANCIU KVALITY od výrobcu pri nákupe.
Zatiaľ bohužiaľ neexistujú takéto značky, a aj my vieme len odhadnúť, akú hodnotu môže mať tento ukazovateľ pri danom kuse. Vždy treba zohľadňovať viac faktorov na určenie hodnoty, čo zvyšuje životnosť toho kusu a /alebo využiteľnosť. Týmito faktormi sú:
Je ten kus oblečenia len módnou vychytávkou?
Keď sa zrazu objaví medzi trendami taký módny vzor, ktorý sa objavuje stále a všade – na veľkých rozmeroch, je pravdepodobné, že veľmi rýchlo výjde z módy a neradi to nosíme po pár mesiacoch. Namiesto módy – či trendov – sa oplatí prihliadať na osobný štýl, jedinečné vzory, použité materiály, koncentrovať na kapsulové kusy, keď chcete mať v šatníku veci, ktoré budete využívať dlho až niekoľko rokov.
Kvalita materiálu
Pravidelne sa dostaneme vrámci rôznych konverzácií k témam, že „pred 10-15 rokmi napríklad pri klasických džínsových značkách sa nám podarilo kúpiť džínsy a slúžili nám dlhé roky, dnes tieto džínsy vydržia 1-2 roky. Kde sú už tie časy, keď sme nosili päť šesť rokov jedny nohavice.“
Ako poznáte dobrú kvalitu? Pár tipov na sledovanie
- prírodné látky s existujúcimi certifikátmi, ktoré sú príjemné na dotyk, vhodné na funkciu odevu.
- pri technických alebo športových odevov certifikované recyklované materiály
- bez aktuálnych môdnych úprav materiálu
- bez aktuálnych módnych ozdobných prvkov – kamienok, vzorov
- ďalšie záverečné úpravy materiálu
- kvalita šitia
- kvalita ukončenia látky
- kvalita a materiál podšívky
- kvalita gombíkov a zipsov
No a keď ste už nadšené ako aj ja, ako nám CPW pomôže pri nakupovaní, tak musím Vám prezradiť, že má to aj isté kamene úrazu. Vzhľadom na obsiahlosť tie sa dočítate v blogu až o týždeň.